Hoppa till sidans innehåll

Km i dressyr 1 maj

11 APR 2019 16:46
Här finns funktionärslistor samt preliminära startlistor!
  • Uppdaterad: 11 APR 2019 16:46

Klass

Lektionshäst ekipage

1

Klubbmästerskap, grupp II-III

LC:1 2015

220:-

Rosett + hederspris till placerade ekipage

2

Klubbmästerskap, grupp IV-V

LC:1 2015

220:-

Rosett + hederspris till placerade ekipage

 

 

 

 

Klass

Privathäst ekipage

3

Förklass (välj program)

LC:1 2015, LB:1 2019, LA:1 2017

160:-

Rosett + hederspris till placerade ekipage

 

 

 

 

4

Klubbmästerskap

LC:1 2015, LB:1 2019, LA:1 2017

160:-

Rosett + hederspris till placerade ekipage

 

Anmäl till högsta klass ni tidigare tävlat i, klubbmästare blir det ekipage som har högsta procentsats sammanslaget LC/LB/LA uppdelat på ponny, häst junior och häst senior.               

               

Tidsprogram

8.30              Framridning för de första lektionsekipagen

9.00              Första start klass 1 (lektionsryttare) och klass 2, därefter klass 3

 

Domare: Ingela Hedman

Klubbmästerskapet är öppet för medlemmar i Stora Höga Ridklubb.

  • Hästar som inte står uppstallade på ridklubben skall kunna visa vaccinationsintyg.
  • Du ska representera StHRK på alla tävlingar för att tävla om KM titeln.
  • För att kunna genomföra tävlingen kommer samtliga deltagare att bli tilldelade en funktionärsuppgift.
  • Anmäl dig på listan i klubbstugan. Privatryttare kan även maila in anmälan till This is a mailto link 
  • Sista anmälningsdag + avanmälningsdag är lördag 27 april, avanmäler du dig senare måste du betala startavgiften ändå, om du inte kan visa upp veterinär- eller läkarintyg.
  • Startlista kommer att finnas på www8.idrottonline.se/StoraHogaRK-Ridsport måndag 29 april.
  • Max 40 starter, förtur för ryttare i KM klasser. Annars är det turordning som anmälningarna kommer in som gäller.

Behöver du en dressyrprogrammet, finns det bra beskrivningar på www.stallbacken.com.

Funktionärer    
Domare   Ingela Hedman
     
Domarsekreterare och speaker    
Klass 1, start 1-4   Linda Granell
Resten av dagen   Emma Sjögren
     
Cafe   Pia Dahlen
    Anna Hedlin
     
Sekretariat   Maria Hake
    Jonna Dahlen
     
Framridning    
Klass 1, startnr:1-4   Sandra Liljestrand
Klass 1, startnr: 5-8   Helena Svensson
Klass 1, startnr: 9-13   Amanda Berg
Klass 3    Gabriella Persson
Klass 4   Ella-Maj, Emma E och Jack
     
Springa med protokoll    
Klass 1 & 2, startnr:1-6   Elin Hake
Klass 1 & 2, startnr:7-13   Tindra Wik
Klass 3   Moa Mentzer
Klass 4, startnummer:  1-6   Malva Erlandsson
Klass 4, startnummer: 7-12   Carin Andersson
     
In/utsläpp    
Klass 1 & 2, startnr:1-6   Lina Karlstad
Klass 1 & 2, startnr:7-13   Hanna Svensson
Klass 3   Hanna Mentzer
Klass 4, startnummer:  1-6   Diana Berntsson
Klass 4, startnummer: 7-12   Alice Berntsson
     
Prisutdelning   Maria Hake
    Ingela Hedman
     
Efter tävlingen:   Emmely Martinsson
Ta bort avspärrningar   Maria Rodin
Mocka paddock och ridhus samt parkering om det behövs   Elise Freiholtz
Plocka iordning   Elsa Wallin
    Johanna Pettersson
     
Stallet    
Fodrar tar in hästar kl.7,00   Ella-Maj, Emma E och Jack
 
Prel.startlista
             
Klass 1 och 2 Lektionsekipage KM klass        
Startnr Ryttare Häst Klass Jun/Sen   Program
1 Emma Sjögren  Monty 2 senior   LC:1
2 Moa Mentzer Plet 1 junior   LC:1
3 Hanna Svensson Gaius 2 junior   LC:1
4 Diana Berntsson Kaj 1 junior   LC:1
5 Hanna Mentzer Goldie 1 junior   LC:1
6 Jonna Dahlen Julia 2 junior   LC:1
7 Jack Dahlberg  Lilleman 2 senior   LC:1
8 Gabriella Persson Märta 2 senior   LC:1
9 Emma Eriksson Elliot 2 junior   LC:1
10 Alice Berntsson Monty 1 junior   LC:1
11 Carin Andersson Plet 1 junior   LC:1
12 Malva Erlandsson Gaius 1 junior   LC:1
13 Ella-Maj Karlman Kaj 2 junior   LC:1
             
  PAUS 10 min          
             
Klass 3 Privatekipage förklass        
Startnr Ryttare Häst H/P Jun/Sen   Program
1 Elise Freiholtz Nidoking ponny junior   LC:1
2 Johanna Pettersson Schakir ponny junior   LC:1
3 Elin Hake  Candy Crush ponny junior   LC:1
4 Ebba Granell Mr Natus Vincere ponny junior   LC:1
5 Emmely Martinsson STRUKEN Fello VDL häst senior   LC:1
6 Elsa Wallin Nattens Cillah ponny junior   LB:1
7 Helena Svensson STRUKEN Ella häst senior   LB:1
8 Maria Rodin Zandra häst senior   LB:1
             
  PAUS 10 min          
             
Klass 4 Privatekipage KM klass        
Startnr Ryttare Häst H/P Jun/Sen   Program
1 Tindra Wiik Princess ponny junior   LB:1
2 Elise Freiholtz Nidoking ponny junior   LC:1
3 Johanna Pettersson Schakir ponny junior   LC:1
4 Elin Hake  Candy Crush ponny junior   LC:1
5 Ebba Granell Mr Natus Vincere ponny junior   LC:1
6 Amanda Berg Henessi ponny senior   LC:1
7 Elsa Wallin Nattens Cillah ponny junior   LB:1
8 Tindra Wiik Baxi ponny junior   LB:1
9 Helena Svensson STRUKEN Ella häst senior   LB:1
10 Lina Karlstad Feelia häst senior   LB:1
11 Maria Rodin Zandra häst senior   LB:1
12 Sandra Liljestrand Lemona häst senior   LA:1
             
  Prisutdelningar          

Välkomna!

Skribent: Maria Hake
Epost: Adressen Gömd

i STORA HÖGA

 

 

 

Mitronic

 

MR

 

 

 

SH-GOLV

 

Stena_Logo_Tagline

 

 

uklum

Postadress:
Stora Höga RK - Ridsport
Smundstorp 214
44493 Spekeröd

Kontakt:
Tel: +46303777995
E-post: personal@storahogari...

Se all info