Hoppa till sidans innehåll

KM i dressyr 6 juni, prel. startlistor m.m.

14 MAJ 2018 14:05
Här finns startlistor och funktionärslista. :-)
VÄLKOMNA!
  • Uppdaterad: 05 JUN 2018 22:39

Klass

Lektionshäst ekipage

1

Klubbmästerskap, grupp II-III

LC:1 2015

200:-

Rosett + hederspris till placerade ekipage

2

Klubbmästerskap, grupp IV-V

LC:1 2015

200:-

Rosett + hederspris till placerade ekipage

 

 

 

 

Klass

Privathäst ekipage

3

Förklass (välj program)

LC:1 2015, LB:1 2015, LA:1 2017, MSVB:1 2003

140:-

Rosett + hederspris till placerade ekipage

 

 

 

 

4

Klubbmästerskap

LC:1 2015, LB:1 2015, LA:1 2017, MSVB:1 2003

140:-

Rosett + hederspris till placerade ekipage

 

Anmäl till högsta klass ni tidigare tävlat i, klubbmästare blir det ekipage som har högsta procentsats sammanslaget LC/LB/LA/MSV uppdelat på ponny, häst junior och häst senior.               

               

Tidsprogram

8.30              Framridning för de första lektionsekipagen

9.00              Första start klass 1 (lektionsryttare) och klass 2, därefter klass 3

FUNKTIONÄRSLISTA

Domare Ingela Hedman
   
Domarsekreterare och speaker  
Klass 1, start 1-8 Ylva Fischer
Resten av dagen Cattis Oveborn
   
Cafe Pia Dahlen
  Malin Rasmusson
  Jonna Dahlen
   
Sekretariat Emma Sjögren fram till 11,30
  Maria Hake
  Erika Benjaminsson från 11,30
   
Framridning  
Klass 1, startnr:1-6 Karin Gillenäng
Klass 1, startnr:7-15 Sandra Liljestrand
Klass 3 & 4 Emma Eriksson
   
Springa med protokoll  
Klass 1 & 2, startnr:1-8 Ebba Granell
Klass 1 & 2, startnr:9-15 Isabella Alian
Klass 3 Hilda Bontell
Klass 4 Moa Mentzer
   
In/utsläpp  
Klass 1 & 2, startnr:1-8 Elin Hake
Klass 1 & 2, startnr:9-15 Elsa Tolf
Klass 3 & 4 Hanna Mentzer
   
Prisutdelning Maria Hake
  Ingela Hedman
   
Stallet  
Fodrar tar in hästar kl.7,00 Alice Braw
Mockar åt Julia & Mars Hanna Svensson
Fyller vatten i hagarna Ella Maj Karlman
Visitera de hästar som inte är med  
Lunchhö till de på ängen  
Packar kvällshö  
Se till att det är snyggt i stallet när det är slut för dagen  
   
Hjälper till där det behövs samt avlöser de andra Irma Volinek
  Tindra Wiik
  Mikael Gillenäng

PREL. STARTLISTA

Klass 1 och 2 Lektionsekipage

KM klass

       
Startnr Ryttare Häst Klass Jun/Sen   Program
1 Catarina Oveborn Elliot 2 senior   LC:1
2 Sandra Liljestrand  Gaius 2 senior   LC:1
3 Hanna Svensson Goldie 2 junior   LC:1
4 Ella-Maj Karlman Plet 2 junior   LC:1
5 Emma Sjögren  Joker 2 senior   LC:1
6 Isabella Alian Leika 1 junior   LC:1
7 Irma Volinek Kira 1 junior   LC:1
8 Malin Rasmusson Helmer 2 senior   LC:1
9 Alice Braw Kaj 2 junior   LC:1
10 Jonna Dahlen Elliot 2 junior   LC:1
11 Emma Eriksson Gaius 1 junior   LC:1
12 Hanna Mentzer Goldie 1 junior   LC:1
13 Moa Mentzer Plet 1 junior   LC:1
14 Hilda Bontell Joker 1 junior   LC:1
15 Erika Benjaminsson Mars 2 senior   LC:1
             
  PAUS 20 min          
             
Klass 3 Privatekipage förklass        
Startnr Ryttare Häst H/P Jun/Sen   Program
1 Johanna Stenberg Eline Juweel häst senior   LC:1
2 Cornelia Fischer Dichs India ponny junior   LC:1
3 Ebba Granell Coctail ponny junior   LC:1
4 Elin Hake  Groves Miss Ladiva ponny junior   LC:1
5 Tindra Wiik Princess ponny junior   LB:1
6 Elsa Tolf Mataro ponny junior   LB:1
7 Karin Gillenäng Rocke Häst senior   LB:1
             
  PAUS 10 min          
             
Klass 4 Privatekipage KM klass        
Startnr Ryttare Häst H/P Jun/Sen   Program
1 Ella Maj Karlman Belair ponny junior   LC:1
2 Tindra Wiik Princess ponny junior   LC:1
3 Cornelia Fischer Dichs India ponny junior   LC:1
4 Elin Hake  Groves Miss Ladiva ponny junior   LC:1
5 Elsa Tolf Mataro ponny junior   LC:1
6 Ebba Granell Coctail ponny junior   LC:1
7 Johanna Stenberg Eline Juweel häst senior   LC:1
8 Mikael Gillenäng Media Häst senior   LB:1
9 Sandra Liljestrand Lemona Häst senior   LB:1
10 Karin Gillenäng Rocke Häst senior   LA:1
             
  Prisutdelningar          
  • Klubbmästerskapet är öppet för medlemmar i Stora Höga Ridklubb.
  • Hästar som inte står uppstallade på ridklubben skall kunna visa vaccinationsintyg.
  • Du ska representera StHRK på alla tävlingar för att tävla om KM titeln.
  • För att kunna genomföra tävlingen kommer samtliga deltagare att bli tilldelade en funktionärsuppgift.
  • Anmäl dig på listan i klubbstugan. Privatryttare kan även maila in anmälan till This is a mailto link 
  • Sista anmälningsdag + avanmälningsdag är lördag 2 juni, avanmäler du dig senare måste du betala startavgiften ändå, om du inte kan visa upp veterinär- eller läkarintyg.
  • Startlista kommer att finnas på www8.idrottonline.se/StoraHogaRK-Ridsport måndag 4 juni.
  • Max 40 starter, förtur för ryttare i KM klasser.

 

Behöver du en dressyrprogrammet, finns det bra beskrivningar på www.stallbacken.com.

Välkomna!

Skribent: Maria Hake
Epost: Adressen Gömd

i STORA HÖGA

 

 

 

Mitronic

 

MR

 

 

 

SH-GOLV

 

Stena_Logo_Tagline

 

 

uklum

Postadress:
Stora Höga RK - Ridsport
Smundstorp 214
44493 Spekeröd

Kontakt:
Tel: +46303777995
E-post: personal@storahogari...

Se all info